chcemy zamieszkać na Malcie, poszukuję informacji

Samochody, telefony i wszystko inne związane z życiem codziennym na Malcie.
Carioca

chcemy zamieszkać na Malcie, poszukuję informacji

Postautor: Carioca » 28 wrz 2010, 12:33

Witam,
wraz z mężem i dwójką małych dzieci planujemy wybrać sobie nowe miesce do życia. Myślimy o cieplejszym kraju, o niezbyt mocno odmiennej kulturze, niezbyt daleko... dlatego myślimy o Malcie. Widze tez coś bardzo ciekawego na tym forum - ze Polonia się wspiera, to też zachęca.
Znamy język angielski, ja stawiam pierwsze kroki jako architekt krajobrazu, mąż jest historykiem. Chyba z naszymi specjalnościami to możemy się pożegnać? Przy tak ograniczonej powierzchni raczej nikt nie potrezebuje architekta do zaprojektowania ogrodu? Już czytałam tutaj, że praca w hotelu/knajpie jest możliwa do znalezienia - ale czy na cały rok?
Myślimy też ewentualnie zaryzykować i zakupić spory bungalow z pokojami na wynajem. Gdzie najlepiej więc zamieszkać, aby ten pomysł miał rację bytu i czy z tego da się utrzymać?
Czy są problemy z zakupem nieruchomości przez mieszkańców UE?
Czy jest jakiś problem z posłaniem dzieci do przedszkola (jak na tutaj u nas :)? Czy dzieci są dobrze traktowane w szkołach i ogólnie jakie jest podejście do Polaków?
Czy kryzys mocno uderzył w Maltę?
Z góry bardzo dziękuję za informację.

M

Re:chcemy zamieszkać na Malcie, poszukuję informacji

Postautor: M » 01 paź 2010, 15:31

Hej,

pewnie liczysz na odpowiedz ale ja tylko chcialam napisac, ze tez sie podczepiam do czesci z Twoich pytan i przy okazji odswezam lekko watek.

My juz postanowilismy i w ciagu najblizszych 6 tygodni bedziemy juz na Malcie. Powody podobne- chec znalezienia swojego miejsca na ziemi w dosc przyjaznym temperaturowo klimacie, niezbyt daleko od Polski i z urzedowym jezykiem angielskim.

Mamy dziecko w wieku szkolnym i w zwiazku z tym mam pytanie co do szkoly- poniewaz jeszcze przez kolejne 3 miesiace formalnie Malta nie jest krajem "otwartym" dla Polakow, owszem, mozemy tam przebywac ale turystycznie przez 3 miesiace, czy w takim razie jest mozliwosc zapisania dziecka do szkoly?
Nie mamy zapewnionej pracy na Malcie i wiem, ze moze minac kilka dobrych tygodni zanim ja dostaniemy- tak wiec czy jako teoretyczni "turysci" mozemy zapewnic dziecku szkole?

Wróć do „Pozostałe”